AMD Strela
River Soft

 

Градоначалникот Јаневски присуствуваше на фрлањето на крстот

Градоначалникот Јаневски присуствуваше на фрлањето на крстот

Градоначалникот Коста Јаневски со своите соработници, денеска, присуствуваше на фрлањето на светиот крст во осветените води на базенот „Аквариус“ по повод…

Премиерот Заев: Празникот Богојавление – Водици повикува на духовна зрелост, и смирено и со љубов да си посакаме добра волја за подобро утре

Премиерот Заев: Празникот Богојавление – Водици повикува…

Нека ни е честит и вековит, големиот христијански празник Богојавление – Водици“, се вели во писмото со честитки на Претседателот на Владата на Република…

Пронајден починат маж во Гевгелија

Пронајден починат маж во Гевгелија

На 17.01.2019 година, во 13.20 часот, било пријавено дека во стан на улица „Сава Михајлов“ во Гевгелија, бил пронајден починат И.И.(57) од село Дедино

„Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени-без цијанид и сулфурна киселина

„Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени-без…

Проектот за рудникот Иловица – Штука се развива и согласно измените на Законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа изгласани во Собранието…

Се одржаа „Странчинарските игри“ во Мокриево

Се одржаа „Странчинарските игри“ во Мокриево

Традиционално на празникот Василица во селото Мокриево и годинава се одржаа “Странчинарските игри“

Градоначалникот Коста Јаневски со своите соработници, денеска, присуствуваше на фрлањето на светиот крст во осветените води на базенот…

Повеќе

Нека ни е честит и вековит, големиот христијански празник Богојавление – Водици“, се вели во писмото со честитки на Претседателот на…

Повеќе

На 17.01.2019 година, во 13.20 часот, било пријавено дека во стан на улица „Сава Михајлов“ во Гевгелија, бил пронајден починат И.И.(57)…

Повеќе

Проектот за рудникот Иловица – Штука се развива и согласно измените на Законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа…

Повеќе

Традиционално на празникот Василица во селото Мокриево и годинава се одржаа “Странчинарските игри“

Повеќе

Три карневалски групи од Струмица учествуваа на Меѓународниот карневал во Разлог, Бугарија

Повеќе

На местото на настанот починала сопатничка на возраст од 15 години од село Радово-Струмичко

Повеќе

Пред Полициската станица беше откриен споменик за загинатите полициски службеници од овој град

Повеќе

Струмица под бел покривач од Градскиот парк па се до Чурлинскиот мост.

Повеќе

Покрај зимската служба на Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, општина Струмица ангажираше и дополнителни компании…

Повеќе

Активирани се сите расположливи ресурси и интензивно се работи на терен за да се овозможи нормално движење на пешаците и возилата

Повеќе

Премиерот Заев, традиционално веќе втора деценија, за новогодишните и божикните празници се дружи со штитениците пренесувајќи им пораки…

Повеќе

Денешниот празник, Божик – Рождество Христово, нека ни биде еден ден од многубројните што годинава ќе бидат исполнети со радост на…

Повеќе

-Утрово присуствував на божествената литургија во црквата „Свети Леонтиј“, во манастирот во Водоча, Струмица, објави премиерот Зоран…

Повеќе

Детската бадникарска поворка тргна од црквата „Свети Григориј Палама и Свети Димитриј“, помина преку Градскиот плоштад и заврши во…

Повеќе

Да бидеме здрави, среќни и весели и со насмевка на лицата да го изговораме празничниот поздрав „Христос се роди“.

Повеќе

Општина Струмица и јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ и денеска продолжија со интензивно чистење на снегот во градот,…

Повеќе

Синоќа се одржаа два концерти, а заради големиот интерес на публиката ќе се одржи уште еден вечер

Повеќе

Празничните денови нека донесат Божји благослов во Вашите срца, во домовите и во вашите семејства. Нека Ви е среќна, весела и бериќетна…

Повеќе

На дел од тротоарите и улиците во градот се интервенираше со сол и ризла, како и во населените места Муртино, Банско и Габрово.

Повеќе
Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK