AMD Strela

 

Култура

Фолклорниот ансамбал "Цветови"-Дедино од радовишко го освои третото место на интернационалниот фестивал ,,Каталина ,, што се одржа…

Повеќе

Во чест на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица Секирник повторно ги собра русалиите, единствените играорци…

Повеќе

Никола Маџиров ќе чита во „Квин Елизабет Хол“ во Лондон, на отворањето на најзначајниот поетски фестивал во Велика Британија, „Поетри…

Повеќе

Во рамките на Гевгелиското културно лето 2014, од вечерва до 19 јули, за прв пат, во Гевгелија се одржува Меѓународниот фестивал…

Повеќе

Летната сцена која беше полуотворена и на која се родија дел од најубавите новокомпонирани фолк рефрени ќе биде биде целосно затворена…

Повеќе

Промоција на едно интересно џебно издание со наслов ‘Гевгелексиокон’, на авторот Стефчо Стефанов се одржa во Гевгелија, во „Аполонија…

Повеќе

Краткометражниот игран филм ИГРА И СПАС на режисерот Горан Тренчовски минатиот месец беше прикажан во Италија, а вечерва ќе има проекција…

Повеќе

Богата културна недела ќе се случи во Гевгелија од 16 до 23 јуни. Имено, од 17 до 19 јуни Гевгелија ќе биде домаќин на младите музички…

Повеќе

Поради лошото време, меѓународниот фестивал „Баскерфест“, наместо во четвртокот и петокот, на 29 и 30 мај, се одложи за 1 и 2 јуни,…

Повеќе

Утрово во својата 79 година почина Зора Георгиева, доајенот на струмичкиот театар. Актерскиот живот го започнува во 1953 година, во…

Повеќе

Со проекција на наградените филмови вечерва во Струмица заврши десеттото јубилејно издание на интернациналниот филмски фестивал „Астер…

Повеќе

Под мотото „Ново и старо“, вечерва во Струмица стартуваше десетто издание на интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“.На свеченото…

Повеќе

Вечерва стартуваше јубилејното 10 издание на филмскиот фестивал Астер фест на кој премиерно беше прикажан краткиот игран филм „Хелиум“…

Повеќе

Утревечер, 27 мај, со почеток во 19,30 часот, во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, ќе започне десеттото издание на интернационалниот…

Повеќе

Погледнете ја програмата за годинешниот меѓународен филмски фестивал „Астерфест“

Повеќе

Песните посветени на вечниот копнеж повторно ги разиграа срцата и разбрануваа емоциите на струмичани. Во организација на центарот…

Повеќе

Програмата за јубилејното десетто издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ којшто ќе се одржи 27 до 31 мај во Струмица,…

Повеќе

Двајца поети значајни во светски рамки, добитникот на Пулицеровата награда, американскиот поет Марк Странд и лауреатот на наградата…

Повеќе

Сојузот на здруженија за техничка култура Народна Техника Струмица заедно со Здружението „Без Граници 21“ од Ќустендил кој започна…

Повеќе

Режисерот Борис Геретс е овогодишен добитник на престижното признание АСТЕР за високи достигнувања во европската и светската филмска…

Повеќе

Novus

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK