AMD Strela

 

Култура

Пред малку автомобил излета во поројот кај мостот на улицата „Младинска“. Според првичните информации причина за несреќата е влажниот…

Повеќе

Цвентанка Иванова, правник и поранешен пратеник од СДСМ денес е избрана за генерален секретар на Собранието на Република Македонија.…

Повеќе

Младите ракометарки и ракометари на клубовите Астарион и Геотермика имаа ретка можност еден тренинг да поминат со тренерот на на голманите…

Повеќе

Општина Струмица денеска ја одбележа 73-годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков – Мучето пред спомен плочата во големиот…

Повеќе

Во текот на ноќта патролираа екипи во Баница и на потегот од Попчево до браната Водоча

Повеќе

Пожарот кој избувна нешто пред 14 часот и може да се забележи од повеќе позиции во градот, а чад се издигнува дури и позади Цареви…

Повеќе

Трајче Ѓоргиев во силна конкуренција и меѓу учесници од повеќе држави го освои златниот медал на Турската олимпијада 2017 – интернационален…

Повеќе

Пожарот избувнал нешто пред 14 часот и може да се забележи од повеќе позиции во градот, а чад се издигнува дури и позади Цареви Кули.…

Повеќе

Денеска е светскиот ден на населението 11-ти јули, а Македонија и годинава ќе има неславен рекорд – таа е единствената земја во Европа…

Повеќе

Денеска на вонредна седница, Советот на Општина Валандово, повторно донесе одлука за распишување на референдум

Повеќе

Првиот тим на ФК Академија Пандев, заминува на подготовки во Банско со нов кондициски тренер. Иван Јовановски кој работи со националната…

Повеќе

Македонскиот долгометражен игран филм „Златна петорка“ на режисерот Горан Тренчовски ја освои наградата „BEST BALKAN SPIRIT“ на VII…

Повеќе

Здружението „Спас за Валандово“ објави на својата фејсбук страница дека градоачалникот на Валандово, Николче Чурлиновски го запрел…

Повеќе

По двете пријавувања , во трите средни општински училишта во Струмица, од планираните (по конкурс) 1282, досега се запишани 775 ученици,…

Повеќе

Центарот на заедницата на општина Струмица Ве поканува на настан „Отворен ден со Комисијата за култура, образование и спорт при Советот…

Повеќе

Како што јавува порталот Радио Струмицанет денеска пред 12 часто пожар избувнал во стан во зградата на улица „Васил Сурчев“ број 3…

Повеќе

Вчера во 11,00 часот А.Е.(47) од с. Дедели во СВР Струмица пријавил дека во точно неутврден временски период, непознат сторител со…

Повеќе

Доживеала стрес при првото па за второто породување барала операција или царски рез. Починатата триесет и две годишна родилка Маја…

Повеќе

Од системот за за полнење на Дојранското Езеро во браната „Паљурци“ дотекуваат 100 литри вода во секунда, а полнењето уследи откако…

Повеќе

На вонредна седница, Советот на Општина Валандово, со 8 присутни советници, и 8 гласа ЗА, донесе одлука за распишување на Референдум.

Повеќе

Novus

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK