AMD Strela
River Soft

 

Струмички Легато бенд направи ,,бура,, на гостувањето во Бугарија

Струмички Легато бенд направи ,,бура,, на гостувањето во Бугарија
Објавено на: 24 Jul 2015

Струмичкиот „Легато бенд” направи вистинска бура на гостувањето во комплексот Бачиново кај Благоевград пишува бугарскиот портал Струма. Според истиот портал, гостите во комплексот не останале рамнодушни на музиката на струмичани и буквално сите се фатиле на оро и ги пееле македонските народни песни. Кулминација настанала кога Ристо Гогов почнал да свири на гајда а солистката Катерина Ристова со својот вокал успеале да направат вистински спектакл за околу присутните гости

legato

Во Бачиново секој петок гостуваат македонски пејачи а на репертоарот ќе биде и групата Мелос со вокалната солистка Македонка, пишува бугарскиот портал Струма кој преку фотографии ја пренесе атмосферата од Бачиново кај Благоевград.

l

 

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK