AMD Strela
River Soft

 

Најголемото јајце на светот тежи 1,8 килограми

Најголемото јајце на светот тежи 1,8 килограми
Објавено на: 31 Aug 2016

Најголемото јајце во светот го носи најбрзата птица на планетата – ној. Ноевото јајце, со бледожолта боја, може да биде тешко до 1,8 килограми што тежина на околу 20 кокошкини јајца.

Женката ној, јајцата ги положува во заедничко гнездо во вид на дупка во земјата, длабока од 30 до 60 сантиметри. Во едно гнездо може да бидат сместени од 15 до 60 јајца, а на нив назименично лежат мажјаци и женки, женките преку ден, мажите ноќе.

 

Најмали птичји јајца ги носат колибрите. Некои видови снесуваат јајца долги едвај седум милиметри. Тие се гнездат на дрвјата, а во гнездото обично има две јајца. Инкубацијата трае 12 до 19 дена.

Извор: http://zdravstvo24.mk/2016/08/31/najgolemoto-jajce-na-svetot-tezi-1-8-kilogrami/

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK