AMD Strela
River Soft

 

Празијада 2017:„Долгата манџа“ од праз oд Градошорци е највкусна во Македонија

Празијада 2017:„Долгата манџа“ од праз oд Градошорци е највкусна во Македонија
Објавено на: 05 Nov 2017

Почетокот на бербата на празот жителите на општина Василево го одбележаа со „Десеттата Празијада“. Овој регион е најголем производител на оваа градинарска култура во земјава, која се одликува со посебна ровкост и вкус. Со песна и ора и со богата трпеза, на која беа подготвени и изложени дестина специјалитети од праз, домаќинките и бројните гости ја вкусија познатата „долга василевска манџа од праз“.

Во дворот на црквата „Свети Никола“ во селото Градошорци беа изложени разни специјалитети приготвени од овој зеленчук. Доминираа традиционалните зелници, пити, чорби, салати и познатата кавурма:свинско месо или колбаси со печен или пржен праз.

-Јас подготвив ролат со праз и сирење и баница. Често го користам празот и подтовувам најразлични специјалитети. Денеска заедно со моите другарки подготвивме и солен колач куглов со праз, вели Ванѓа Стојанова, од селото Градошорци.

Градоначалникот на Василево, Марјан Јанев вели дека традицијата за организирање на оваа манифестација успешно продолжува и општината секогаш ќе има слух за вакви манифестации.

-Целта на оваа манифестација е промоција на општина Василево, но и на квалитетниот зеленчук, кој се одгледува на ова поднебје, но и промоција на празот и селото Градошорци, каде секое домаќинство произведува висококвалитетен праз. Преку ова манифестација сакаме да привлечеме инвеститори кои ќе отвораат откупни центри за земјоделски производи во нашата општина и нови работни места, рече градоначалникот на Василево, Марјан Јанев.

На денешната манифестација во чест на празот во Градашорци присутвуваа министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, градиначалникот на Струмица Коста Јаневски, пратеници и советници од општините во Струмичкиот регион.

Ристо Тасев

Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK