AMD Strela

 

Се одржа втората сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица 2018/2019 година

Се одржа втората сесија на Буџетскиот форум во општина Струмица…

Целта на форумите во заедницата е да се зголеми учеството на граѓаните во процесот на креирање и реализација на буџетот на општината и зголемување на транспарентноста…

Проширена мрежата за јавно осветлување на подрачјето на Општина Богданци

Проширена мрежата за јавно осветлување на подрачјето на…

Со проширувањето на уличното осветлување на територијата на целата општина за 2018 година беа поставени 55 нови бандери и 89 нови сијалици

Oпштина Струмица донесе Акционен план за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух

Oпштина Струмица донесе Акционен план за подобрување на…

Според градоначалникот Коста Јаневски, овој план содржи краткорочни, среднорочни и долгорочни мерки кои што ќе го подобрат амбиенталниот воздух, а во план…

Јавен настан:Народниот правобранител и локалната власт: Подобра соработка за поголема заштита на правата на граѓаните“

Јавен настан:Народниот правобранител и локалната власт:…

Во својата дискусија градоначалникот Коста Јаневски го потенцираше задоволството од соработката на општина Струмица со Народниот правобранител преку подрачната…

Промовиран Европскиот Ромски институт за уметност и култура во Македонија

Промовиран Европскиот Ромски институт за уметност и култура…

Во Македонија се промовираше Европскиот Ромски институт за уметност и култура (ЕРИАК), транснационална институција на најголемото малцинство во Европа,…

Целта на форумите во заедницата е да се зголеми учеството на граѓаните во процесот на креирање и реализација на буџетот на општината…

Повеќе

Со проширувањето на уличното осветлување на територијата на целата општина за 2018 година беа поставени 55 нови бандери и 89 нови…

Повеќе

Според градоначалникот Коста Јаневски, овој план содржи краткорочни, среднорочни и долгорочни мерки кои што ќе го подобрат амбиенталниот…

Повеќе

Во својата дискусија градоначалникот Коста Јаневски го потенцираше задоволството од соработката на општина Струмица со Народниот правобранител…

Повеќе

Во Македонија се промовираше Европскиот Ромски институт за уметност и култура (ЕРИАК), транснационална институција на најголемото малцинство…

Повеќе

На секоја од трите работилници имаше голема заинтересираност од страна на учениците кои беа запознаени што се тоа човекови права, како…

Повеќе

Енергетските компании АД ЕЛЕМ, АД МЕПСО и ЕВН Македонија, денес, доделија нови осум стипендии на најдобрите студенти на Факултетот…

Повеќе

Градоначалникот Коста Јаневски и неговите соработници со граѓаните разговараа за актуелните состојби во овие заедници, но и ги утврдуваа…

Повеќе

Се известуваат сите граѓани на општина Струмица дека во периодот од 12 ноември до 22 ноември 2018 година, на иницијатива на Градоначалникот,…

Повеќе

Изложбата за отворена ја прогласи градоначаникот на Струмица, Коста Јаневски

Повеќе

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска го прими во посета директорот на Асоцијацијата на европска младинска…

Повеќе

Овластениот комунален инспектор согласно законските овластувања кои произлегуваат од Законот за јавна чистота, во првите пет денови…

Повеќе

Според градоначалникот Коста Јаневски, рехабилитацијата на делницата е резултат на заедничката соработка со Јавното претпријатие за…

Повеќе

Со тоа вработените ќе го дадат својот придонес во лекувањето на седумгодишното девојче Нина Димитриевска во САД

Повеќе

Овој форум ќе има пет сесии, а првата ќе се одржи в петок (09.11.2018 година) со почеток во 18 часот во големата сала на домот на АРМ.

Повеќе

Амбасадорот на Франција, Н.Е. Кристиан Тимоние, директорот на Францускиот институт во Скопје, Емануел Рембер и аташето за култура,…

Повеќе

Средствата собрани на Манифестацијата Ден на празот, општина Василево ги донираше за малата Нина Димитриевска од Струмица.

Повеќе

.На втори овој месец во просторите на здужението „ПРОАГРО ФАРМЕРИ“ се одржа едукативна трибина со жени од руралните средина на тема…

Повеќе

Дененска околу 13 часот на крстосницата кај поранешната кафеана „Бежанка“ и маркетот „Дипон“ се случи сообраќајна несреќа во која улествуваа…

Повеќе

Компанијата „Еуромакс Ресоурцес“, концесионер за проектот Иловица – Штука ги повикува сите правни лица во струмичкиот регион да го…

Повеќе
Media Flesh

 

ВИДЕО

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден куросан за доо Трајанка“

Струмичани „гуворат„ чуден јазик: „Дај еден…

„Пари турувате ли у телефон?“; „Дај две кутии цигари без заби. Дај друга кутија. Таа ке га гледам ми…

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но наградите ги заобиколија...

Фото-Пејачките со стилот блеснаа во Валандово,но…

Куси здолништа, длабоки деколтеа, високи потпетици, свечени фустани....Вака беа облечени македонските…

Во Дојран немаше игла каде да падне

Во Дојран немаше игла каде да падне

Дојран никогаш не бил пополн и попосетен за првомајските празници. На брегот и бројните сместувачки капацитети…

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија во болница

Инцидент на струмичкото корзо-двајца завршија…

Вечерва околу 23 часот на струмичкото корзо се случи инцидент, во кој двајца засега непознати граѓани…

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри на Охридски трубадури

,,Моја кралице,, и Јордан Митев најдобри…

Фолк пејачот Јордан Митев на фолк-вечерта од фестивалот Охрид фест – Охридски трубадури 2014 со песната…

FACEBOOK